Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
15-07-2021 17:19:00

Hain Darbe Gecesinde Başkanımız Halil ÖZYOLCU Bombalanan Gazi Meclisimizdeydi!

İl Başkanımız Halil ÖZYOLCU, 15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı(FETÖ) terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminde dönemin Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ ile birlikte bombalanan meclisimizdeydi.

Hain darbe girişimi sırasında Adalet Bakanı olan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz’un 5. yıl dönümünde yaşadıklarını anlattı. Bozdağ, şunları söyledi: “Evde yalnız otururken Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek Bey aradı. ‘Sayın Bakanım uçaklar Ankara’da çok alçaktan uçuyor. İstanbul’da da köprüler kapatıldı bir bilginiz var mı?’ diye sordu. Bilgimin olmadığını söyledim. Televizyonu açtım, alt yazılar geçiyordu. Hemen İçişleri Bakanımız Efkan Ala Bey’i, MİT Müsteşarımız Hakan Fidan Bey’i, Başbakanı, Cumhurbaşkanı’nı aradım. Ancak ulaşamadım. Başbakanı ısrarla aradım, müsait olduğunda açtı. İlk onunla konuşma fırsatı buldum. Kendisi darbe teşebbüsü olduğunu ifade etti. Ne yapacağımıza ilişkin istişare yaptıktan sonra abdest aldım, elbiselerimi giydim ve evden çıktım.”

 

BELKİ BİZİM SON GECEMİZ OLABİLİR

“Benim kafamda ‘Kızılay’a doğru gideyim, halkla beraber orada darbeye karşı mücadele edelim’ diye düşünce vardı. Yolda Kenan Bey aradı ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olan Fahri Kasırga’yı aldıklarını söyledi. O arada basın danışmanım Bilal Çetin beyi aradım ve ‘Beni hemen televizyonlara bağlayın’ dedim. İlk TRT’ye bağlanmak için talimat vermiştim. Ancak TRT’nin işgal altında olduğunu basın danışmanımdan öğrendim. Saat 23.14 gibi Kanal 24 TV’ye bağlandık. Sonra diğer televizyon kanallarına bağlandım, halkımızı darbeye karşı sokağa çıkmaya davet ettim. Bu sırada arabayla dolaştık ki bizi de almaya gelmesinler, tehdit edemesinler. Ama arabalar şehir dışına gidiyordu. Benzinliklerde, marketlerde, ATM’lerde kuyruklar vardı. Bunları görünce işin vehametini hissettim. Aklımdan geçen şu oldu; ‘Belki bu bizim son gecemiz olabilir. Yarını göremeyebiliriz...”

IŞIKLARI KARARTARAK MECLİS’E GİTTİK

“Sonra Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Ağrı İl Başkanımız olan Halil Özyolcu ile buluştuk. ‘Kızılay’a gidelim halkla beraber olalım’ dedim. İtiraz ettiler. ‘Darbecilerin listesinde varsın, seni görürlerse halka zarar verirler’ dediler. Bunun üzerine Meclis’e gitmeye karar verdik. Işıkları karartarak geldik. Meclis Genel Kurul salonuna geldik. İsmail Kahraman bey Meclis’i açmıştı. Konuşmamın bir kısmında kaçıncı dakikada bilmiyorum ama bir bomba atıldı. Çok gürültülü bir ses oldu ve Genel Kurul salonunda müthiş yankılandı. Avizeler sallandı. Ama ben konuşmamı kesmedim.”

 

AŞAĞIYA İNERSEK BU MİLLET MEYDANA GELMEZ

“Aradan ne kadar geçti bilmiyorum ama bu sefer ikinci bomba aynı konuşma içinde atıldı. İkinci bomba yanı başımıza düşmüş gibi tesir yarattı. O arada milletvekilleri arasında gürültüler yükselmeye başladı, ‘Başkanım burada duygusal olmamak lazım, Meclis’in üzerine düşse bir sürü insan ölebilirdi. Sığınaklara gidelim’ şeklinde konuşmalar duydum. Bunun üzerine arkaya giderek, ‘Sayın Başkanım her yeri bombalıyorlar. Burayı kapatıp aşağıya gidersek bu millet meydana gelmez, bu millet ‘Meclis korktu’ der. Bizim burada yapacağımız şey burada ölmektir’ dedim. O gece Meclis’te bulunanların hepsi bu duruşu göstermişlerdir. O duruş, gece Meclis’i bombalayıp yok etmek isteyenlere en büyük cevap olmuştur. Ben darbenin başarılı olacağına hiç inanmadım.”

DARBENİN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

“Darbenin seyrini değiştiren olay Cumhurbaşkanımızın konuşmasıdır. Cumhurbaşkanımızın konuşmasını duyduktan sonra Allah’a şükrettim. Cumhurbaşkanımız konuşana kadar sokağa çıkan da oldu. Ama sayısı çok azdı. Ne zaman ki Cumhurbaşkanımızın halk sesini duydu, yüzünü gördü, çağrısını duydu o zaman herkes gözü hiçbir şey görmeden meydanlara çıktı. O çağrı atom bombası etkisi yapmıştır.”

 

Ölene dek mücadele düşüncesiyle geldiler

O gece yargı camiasının büyük bir başarıya imza attığını belirten Bozdağ, “Yargı, adalet kılıcı ile darbeye karşı dik duruş göstermiştir” dedi. Adalet Bakanlığı ve HSK olarak o gece bir kriz merkezi kurulduğunu kaydeden Bozdağ, şunları aktardı: “Müsteşarımız Kenan İpek başkanlığında bir ekip Ankara Hakimevi’nde çalışmaları sürdürdüler. Herkes silahını alarak gelmişti. HSYK üyelerimiz, Müsteşarımız, Müsteşar Yardımcımız, Başsavcımız, Başsavcıvekilimiz, bakanlığın üst düzey bürokratlarının tamamı masa etrafında çalışırken, o masanın etrafındakiler herkes ölene dek mücadele düşüncesiyle gelmişti.”

ZİNCİRİN ANADOLU HALKASINI KOPARDIK

“Adalet Bakanı olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan başta olmak üzere birçok başsavcı ile görüştüm. Bütün savcılıkların bu sürece ilişkin adli soruşturmaları başlatmaları ve darbe teşebbüsüne kalkışan herkesin yakalanması, gereken adli işlemlerin yapılması istedik. Savcılıklar harekete geçince Bursa Başsavcılığı’nın yakaladığı bir kişide, bütün illerin sıkıyönetim komutanlarının listesi, üst düzey atamaları gösteren darbecilerin listesi ve sıkıyönetim mahkemelerinin listesi çıktı. Emniyet ve başsavcılıklara iletilen listedeki kişilerin üzerine hemen gidildi. Dolayısıyla darbeyi kanla gerçekleştirmeye çalışanlar Anadolu’nun diğer illerinde daha sevk ve idareyi ele geçirmeden gözaltı ve yakalamayla muhatap oldular. Dolayısıyla zincirin Anadolu halkasını koparmış olduk.”

CIA dakika dakika biliyordu

Bozdağ, “Bu darbe, Amerika’nın kucağında oturan Pensilvanya’daki malikanenin sakini baş terörist Fethullah Gülen’in emir komuta zincirinde yapıldı. Bunun böyle olduğuna dair delillerin Türkiye’den daha fazla Amerika’da, CIA’nin elinde olduğundan hiçbir şüphem yok. ABD yönetiminin Gülen ile ilgili duruşu, Türk halkının ABD’ye bakışını çok olumsuz etkiliyor. Amerika’da yeni bir yönetim göreve geldi. Eğer yeni yönetim de eski yönetim gibi Gülen’i Türkiye’ye iade etmezse, bu değerlendirmeleri güçlendiren, teyit eden bir adım atmış olur. Umarız ki bu süreç gecikmez ve Türkiye’ye iadesi gerçekleşir. Bu darbenin her saniyesinde ne olacağını CIA, Fetullah Gülen kucağında oturduğu için dakika dakika biliyordu, başka istihbarat örgütleri de biliyor” ifadelerini kullandı.

 

İl Başkanımız Halil ÖZYOLCU sosyal medya hesabı Twetter'dan o geceye ilişkin şu paylaşımda bulundu:

'' 15 Temmuz gecesi Adalet Bakanımız @bybekirbozdag Kırıkkale mv. @ramazancan0071 önce hukuk büromuzda sonra TBMM’de birlikteydik.

C Başkanımız @RTErdogan sayesinde Yıllarca halka rağmen halk için anlayışıyla milletin değerleriyle savaşanların ekseriyeti tasfiye oldu Elhamdulillah. ''

 

 

 

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.